Sinema dünyasının en çok izlenen 2’nci film türü aksiyon filmleridir. Gelişen teknoloji ile artan grafik ve efekt kullanımı, aksiyon filmlerinin cazibesini ve seyir zevkini arttırıyor.

Biz de en iyi aksiyon filmleri arasından 7’sini sizler için derledik. Siz de en iyi aksiyon filmlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. 

Keskin Nişancı (American Sniper)

Imdb’den 7.3 puan alan film 2014 yılında gösterime sunuldu.

Kim yazdı? Kim yönetti? Kim oynadı?

Clint Eastwood’un yönetmenliğini üstlendiği filmin başrol oyuncusu Bradley Cooper. Etkileyici senaryo ise Jason Dean Hall tarafından kaleme alındı.

Başrol Cooper ile birlikte Jake McDorman, Kyle Gallner ve Sienna Miller gibi isimlerin de yer aldığı Keskin Nişancı sadece bir aksiyon filmi değil dram da içeriyor.

Hikâye

Amerika’nın Irak işgali zamanlarında korkusuz bir savaşçı olarak tanınan Chris Kyle keskin nişancıdır. Savaş alanında sayısız Amerikan askerinin hayatını kurtaran Kyle, büyük bir efsaneye dönüşür. Bu başarı düşmanının da dikkatini çeker. 

Savaş boyunca ailesini düşünen Kyle, ailesine kavuşmanın kolay olmayacağının farkındadır.

Tetikçiler (Looper)

2012’de gösterime giren aksiyon-bilimkurgu karışımı Looper’ın Imdb puanı 7.4.

Kim yazdı? Kim yönetti? Kim oynadı?

Filmin yazarlığı ve yönetmenlik koltuğunda Rian Johnson var. Looper ile dünya çapında tanınan Johnson popüler kültürden de uzak kalmıyor.

Başrollerini Joseph Gordon-Levitt ve Bruce Willis’in paylaştığı filmde Emily Blunt, Noah Segan ve Paul Dano gibi isimler de var.

Hikâye

2072 yılında zaman makinesinin icat edilmiştir. Ancak zaman makinesinin gayrimeşru gruplar tarafından ele geçirilmesi ile istenmeyen durumlar yaşanır.

Karanlık güçler bu makine ile düşmanlarını 2042’ye gönderir. 2042 yılının özelliği ise Looper adında bir suikastçı grubunun bu yılda yaşamasıdır.

2042 yılında yaşayan Joe için hayat gayet güzel ilerlemektedir. Fakat öldürülmesi için 2072’den gönderilen adamın, yaşlı Joe olduğunu görünce olaylar karışır. 

Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)

7.9 Imdb puanına sahip film 2014 yılında gösterime girdi.

Kim Yazdı? Kim Yönetti? Kim oynadı?

Yönetmenliğini Doug Liman’ın üstlendiği film, Hiroshi Sakurazaka’nın “All you need is kill” adlı kitabından uyarlandı.

Filmin başrolü ise yakışıklı Hollywood oyuncusu Tom Cruise. Tom Cruise’a ise Emily Blunt eşlik ediyor.

Hikâye

Dünya yakın gelecekte uzaylıların istilası ile karşı karşıya kalır. Güçlü teknolojileri ile dünyayı egemenliği altına alan uzaylıları durdurmak çok zordur.

İstilayı püskürtmek için kurulan ordudaki Cage isimli asker bu orduda önemli bir yere sahiptir. Cage’in özelliği savaşta ölmesi ve öldükten sonra dirilerek savaşa devam etmesidir. Cage’in bu özelliği savaş bitene kadar devam edecektir.

Ben Efsaneyim (I am Legend)

2007 yılında vizyonda olan film Imdb’den 7.2 puan alarak listemize girebildi.

Kim yazdı? Kim yönetti? Kim oynadı?

Başrolünde Will Smith’i gördüğümüz bu filmi Francis Lawrance yönetti. Senaryo ise Richard Matheson tarafından kaleme alındı. 

Filmde Smith’e Alice Braga eşlik ediyor.

Hikâye

Tüm dünya büyük bir salgın hastalıkla karşılaşır. Salgına kapılan herkes zombiye dönüşür. New York şehrinde sağ kalan tek kişi Robert Neville’dir. Hayatta kalma mücadelesi veren Neville’in bu mücadelesinde köpeği Sam onu yalnız bırakmaz.

Elysium: Yeni Cennet

Imdb puanı 6.6 olmasına rağmen hikaye ve kurgusu ile listemize girmeyi hak ediyor. Vizyon tarihi 2013.

 

Kim yazdı? Kim yönetti? Kim oynadı?

Filmin yazar ve yönetmeni Neil Blomkamp. Başrol koltuğunda Matt Damon olan filmin kadrosunda Damon’a Jodie Foster ve Sharlto Copey eşlik ediyor.

Hikâye

2154 yılında zenginler için dünya dışında bir yerleşke kurulur. Elysium isimli bu yer üstün bir teknoloji ile ayakta durmaktadır. Dünyanın kaynakları sona erdiği için bu yerleşke kurulmuştur.

Dünyada umutsuz bir hastalığa yakalanan Max ise tedavi için Elysium’a gitmelidir. Fakat Elysium dünyadan ziyaretçi kabul etmez.

Sicario

2015 yılında vizyona giren ve büyük bir beğeni toplayan filmin Imdb puanı 7,6.

Kim yazdı? Kim yönetti? Kim oynadı?

Taylor Sheridan’ın yazdığı ve Dennis Villeneuve’nin yönettiği filmde, başrol koltuğunda Emily Blunt var.

Hikâye

Meksika’nın ABD sınırında bulunan Suarez, uyuşturucu kartellerinin hakim olduğu bir şehirdir. Başarılı FBI ajanı Kate ise ekibi ile birlikte Suarez’i uyuşturucudan kartellerden temizlemeye karar verir.

John Wick

Son zamanlarda üçlemesiyle büyük sükse yapan John Wick serisinin ilk filmi 2014 yılında vizyona girmişti. Serinin hayranları 7.4 olan Imdb puanının daha yüksek olması gerektiğini düşünüyor.

Kim yazdı? Kim yönetti? Kim oynadı?

Senaryosunu Derek Kolstad’ın yazdığı filmin yönetmen kadrosunda Chad Stahelski ve David Leitch var. Başrolde ise Keanu Reeves’i görüyoruz. Michael Nyqvist ve Alfie Allen de Reeves dışındaki oyuncular.

Hikâye

Eski bir tetikçi olan John Wick kaybettiği karısının hatırası olan köpeği ile sakin bir yaşam sürmektedir. John Wick’in sakin yaşamı, birkaç serserinin köpeğini öldürmesi ve arabasını çalmasıyla sona erer. Bu olayın ardından yeminini bozan Wick, intikam yemini eder.

Cihat Kırankaya

En İyi Yedi Kurucusu at Seomoji
Teknoloji ve bilim hakkında araştırmayı ve öğrenmeyi seven bir mühendis.
Cihat Kırankaya

Latest posts by Cihat Kırankaya (see all)

Kategoriler: Sinema

Cihat Kırankaya

Teknoloji ve bilim hakkında araştırmayı ve öğrenmeyi seven bir mühendis.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir