Bu filmleri eminiz ki birçoğunuz izlemiştir. Ancak çok bilinir olmaları bu filmlerin en iyi filmler olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 

Nostalji yapmak isteyenler ve hala izlememiş olanlar için en iyi yedi film ile karşınızdayız. 

Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption)

Pek çok otoriteye göre tüm zamanların en iyi filmi sayılan Shawshank Redemption, 9.3 IMDb puanına sahip.  

Kim Yazdı? Kim Yönetti? Kim Oynadı?

Stephen King’in “Rita Haywort and Shawshank Redemption” hikâyesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Frank Darabont’un başyapıtıdır. Başrolde Tim Robbins kusursuz bir oyunculuk sergilerken, yardımcı oyuncu Morgan Freeman’ın performansı da takdire şayan. 

Hikâye

Karısını ve karısının sevgilisini öldürmekle suçlanan Andy, zeki ve kültürlü bir bankacıdır. İşlemediği bir suçtan müebbet hapis alan genç adam Shawshank isimli hapishaneye gönderilir. Andy, hapishanede geçirdiği zamanda Red isimli yaşlı bir mahkumla sıkı dostluk kurar.

Yaşadığı hapis hayatında kaderdaşlarına umut ışığı olan Andy; işkence ve cinsel istismar gibi olaylarla karşılaşır. Fakat her şeyde olduğu gibi bu esaretin de bir bedeli vardır. 

Dövüş Kulübü (Fight Club)

1996’da ünlü yazar Chuck Palanhiuk tarafından yazılan aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan Dövüş Kulübü, modern hayat buhranlarını anlatıyor. Filmin vizyona çıktığı yıl 1999.

Kim yazdı? Kim yönetti? Kim oynadı?

Film, efsane yönetmen David Fincher’ın imzasını taşıyor.  

Başrollerde ise usta oyunculuklarıyla Edward Norton, Brad Pitt ve Helena Bonham Carter yer alıyor.   

Hikâye

Büyük bir sigorta şirketinde çalışan ve uyku problemi olan kahramanımızın monoton hayatı aykırı biri olan Tyler Durden ile tanıştıktan sonra değişim geçirir. Önceden düzenin dışına hiç çıkmamış kahramanımız Tyler ile birlikteyken hayatın sınırlarını zorlamaya ve hayattan zevk almaya başlamıştır. Ancak kahramanımız için işler Tyler Durden’ın Kaos Planı’nı uygulamaya koymaya başlamasıyla içinden çıkılmaz bir hal alır.

Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorun Dönüşü (Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back)

Yıldız Savaşları film serisinin en iyisi olan bu yapım 1980 yılında vizyona girdi. Hollywood’a bilim-kurgu alanında öncülük eden serinin bu filmi 8.7 IMDb puanına sahip. 

Kim yazdı? Kim yönetti? Kim oynadı?

George Lucas, Leigh Bracket ve Lawrance Kasdan’ın kaleminden çıkan senaryo, Irvin Kershner tarafından yönetildi. Oyuncu kadrosunda ise Mark Hamill, Harrison Ford ve Carrie Fisher gibi isimler var.

Hikâye

Yavin Savaşları’ndan sonra Darth Vader’ın komutanlığındaki imparatorluk ordusu tarafından aranan Luke Skywalker, Han Solo ve Princess Leia kaçarken ayrı gezegenlere düşerler. Dagobah gezegeninde Usta Yoda tarafından eğitilen Luke, Solo ve Leia’nın zor durumda olduğunu hisseder ve onları kurtarmak için harekete geçer.

Batman: Kara Şövalye (The Dark Knight)

Nolan uyarlaması Batman serisinin en beğenileni olan film, 2008 yılında vizyona girdi. The Dark Knight, IMDb’den 9 puan alarak en iyi yedi film listemize hakkıyla giren filmlerden bir diğeri. 

Kim yazdı? Kim yönetti? Kim oynadı?

Sıra dışı yönetmen Christopher Nolan’ın kamera arkasında olduğu filmin senaryosu Christopher Nolan, kardeşi Jonathan Nolan ve David S. Goyer tarafından yazıldı. 

Başrollerde ise Batman rolündeki Christian Bale’e Joker tiplemesiyle eşlik eden Heath Ledger var. 

The Dark Knight’ı efsane yapan bir diğer önemli etmen ise filmin galasından önce Heath Ledger’in hayatını kaybetmesi oldu.

Hikâye

Gotham şehrinin siyah pelerinli koruyucusu Batman’in, en az kendisi kadar zeki olan düşmanı Joker’in suç trafiğini bozması hiç kolay olmayacaktır. 

Joker eşsiz suç zekasını Batman’i bitirmek için kullanır. Batman için işler hiç bu kadar zor olmamıştır.

Ucuz Roman (Pulp Fiction)

1994 yılında vizyona giren bu yapım en iyi yedi ekibi olarak gönüllerimize taht kurmuştur. Kült filmler arasındaki bu başyapıtın IMDb puanı 8.9.

 

Kim yazdı? Kim yönetti? Kim oynadı?

John Travolta, Samuel L. Jackson, Bruce Willis, Uma Thurman gibi birçok duayen ismin rol aldığı filmin kamera arkasında efsane yönetmen Quentin Tarantino’yu görüyoruz.

Senaryo ise Roger Avary’nin desteği ile yine Quentin Tarantino tarafından kaleme alındı.  

Hikâye

Marcellus Wallace karanlık bir adamdır. Şike yapması için para verdiği boksör Butch, Wallace’ı dolandırmıştır.

Wallace’ın teslimat için yolladığı tetikçileri Jules ve Vincent ise yaşadıkları talihsiz olaylar sebebiyle Honey-Bunny ve Pumpkin isimli iki soyguncuyla karşılaşır.

Forrest Gump

İzlerken dumura uğrayacağınız filmin vizyona giriş tarihi 1994. Oscar ödüllü yapımın IMDb puanı ise 8.8. 

Kim yazdı? Kim yönetti? Kim oynadı?

Senaryosunu Eric Roth’un, Winston Groom’un romanından uyarlayarak kaleme aldığı filmin yönetmeni Geleceğe Dönüş serisi ile ünlenen Robert Zemeckis. Başrolde Tom Hanks’e House of Cards izleyicilerinin yakından tanıdığı Robin Wright eşlik ediyor.  

Hikâye

Çocukluk aşkı Jenny’nin peşinden koşan ve bir ömür onu arayan Forrest Gump, arayışında Vietnam’da savaşmaktan okyanusta karides avlamaya kadar beklenmedik olaylar yaşar.

Yedi (Se7en)

Gösterime girdiği hafta gişe rekorları kıran film, dini motifleriyle ilgi gördü. 1995 yapımı olan Se7en 8.6 IMDb puanına sahip.

Kim yazdı? Kim yönetti? Kim oynadı?

Senaryosunu Andrew Kein Walker’ın kaleme aldığı filmi David Fincher yönetti. Morgan Freeman, Brad Pitt ve Kevin Spacey gibi duayen oyuncular başrollerde. 

Hikâye

Mills ve Somerset iki cinayet dedektifidir. Son karşılaştıkları cinayetler birbirleri ile bağlantılıdır. Bütün cinayetlerde 7 büyük günah (açgözlülük, öfke, gurur, tembellik, oburluk, şehvet ve kıskançlık) motifleri vardır. Cesetleri bulan dedektifler bir sonraki cinayetin hangi günahı işaret edeceğini tahmin etmeye çalışır.

Cihat Kırankaya

En İyi Yedi Kurucusu at Seomoji
Teknoloji ve bilim hakkında araştırmayı ve öğrenmeyi seven bir mühendis.
Cihat Kırankaya

Latest posts by Cihat Kırankaya (see all)

Kategoriler: Sinema

Cihat Kırankaya

Teknoloji ve bilim hakkında araştırmayı ve öğrenmeyi seven bir mühendis.

2 yorum

Sinan kaptan · 20 Ekim 2019 12:09 tarihinde

Perfect

    Cihat Kırankaya · 25 Ekim 2019 18:07 tarihinde

    Teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir