Günümüzde teknolojinin son dönemde yaşadığı ciddi atılımın ardından televizyon teknolojilerinde de ciddi bir gelişme ve ilerleme sağlandı. Televizyonlar artık sadece eskisi gibi karasal yayından verilen programları izlemek için kullanılmıyor. Bunun yerine sadece internet üzerinden yayın yapan Netflix, Amazon, iTunes ve Vudu gibi platformlardan sonra bu platformların sunduğu yayınları da televizyonlardan takip etmek adeta günümüzde herkesin kendi evinde sinemasını kurmasına olanak sağlamaya başladı.

Hal böyle olunca büyük teknoloji şirketlerinin atılım yaptıkları alanlar içerisine ileri teknolojiye sahip televizyonların da yer almasını sağladı. Özellikle ultra yüksek çözünürlük (bilinen adıyla 4K) teknolojisinin de yaygınlaşması ile birlikte en iyi televizyon modelleri çoğunlukla 4K’ya sahip modeller oldu.

Özellikle yeni televizyon almak isteyenler için en iyi televizyon markası 2019 yılı için yaptığımız inceleme bizi de bir hayli zorladı. Ancak sizlere 2019’un en iyi televizyonları konusundaki seçimlerimizi sunuyoruz. Bekletmeden başlayalım.

LG C9 OLED 55 inç

Görüntü kalitesi en iyi televizyon denildiğinde ilk olarak LG’yi ele almak gerekiyor. LG, her ne kadar son yıllarda mobil telefonlar ve diğer mobil teknolojilerde rakiplerinden biraz geri kalmış bir marka olsa da televizyon teknolojisinde hala önde gelen markalardan biri. LG’nin geçtiğimiz yaz aylarında çıkan en yeni OLED televizyon modeli ise LG C9.

LG C9’dan bahsetmeden dilerseniz önce kısaca OLED nedir ondan bahsedelim. Oldukça yeni bir televizyon teknolojisi olan OLED, aslına bakılırsa LED teknolojisinin biraz geliştirilmiş bir türevidir. OLED teknolojisi ilk çıktığında oldukça pahalı ve hassas bir teknolojiydi. Zira, OLED’in LED’den en büyük farkı LED ekranlarda arkadan yansıtılan bir ışığa ihtiyaç duyulurken OLED ekranlarda böyle bir gerekliliğe ihtiyaç duyulmamaktadır. Dolayısıyla, kendi ışığını kendisi sağlayan bir ekran demek LED’e göre çok daha ince bir ekran demektir.

İşte LG C9 OLED televizyon da bu inceliğe sahip son teknoloji OLED ekranıyla en iyi 4K televizyon hangisi sorusuna tereddütsüz LG C9 cevabını vermemizi sağlıyor. Henüz Türkiye’de mağaza satışı olmayan bu teknoloji harikası cihazı internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Özellikler

Fiyat 10.845 TL
Ekran Boyutu 55 inç
Çözünürlük 3,840 X 2,160
Yenileme Hızı 120 Hz
Portlar 4 HDMI 2.1, 3 USB girişi
Akıllı TV yazılımı webOS 4.0

Boyut olarak 65 ve 77 inç seçenekleri de bulunan LG C9 OLED televizyonun bu boyutlarıyla satışı henüz Türkiye’de yapılmamaktadır.

LG C9 satın al

Samsung Q90 QLED TV

Televizyon denildiğinde LG’den sonra akıllara ilk gelen marka Samsung olur. Özellikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi OLED teknolojisine farklı bir boyut kazandırarak en iyi televizyon modelleri içerisine tartışmasız bu özelliği katan iki markadan biri de Samsung olmuştur.

Samsung’un QLED teknolojisi de temelde farklı olsa da LG’nin OLED teknolojisine oldukça yakın bir teknolojidir. Yeni nesil renklerin ve parlaklığın azalmadığı TV teknolojisi denildiğinde LG’nin üretmiş olduğu OLED ve Samsung’un üretmiş olduğu QLED akıllara gelmektedir. Dolayısıyla teknik temelleri her iki teknolojinin farklı da olsa temelde işlevleri aynıdır.

Samsung’u rakiplerinden ayıran bir diğer özellik de pek çok markanın sunmadığı gelişmiş akıllı TV özelliklerini sunmasıdır. Samsung Q90 QLED TV, LG’nin OLED televizyonlarına karşı sunulan en iyi alternatif olma özelliği gösteriyor.

Özellikler

Fiyat 20.499 TL
Ekran Boyutu 65 inç
Çözünürlük 3,840 X 2,160
Yenileme Hızı 120 Hz
Portlar 4 HDMI, 3 USB portu
Akıllı TV yazılımı Samsung Smart TV

Samsung Q90 QLED televizyonun fiyatının LG’den daha yüksek olmasının sebebi Türkiye’de daha geniş boyutlusunun satışa sunulmuş olmasıdır.

Samsung Q90 al

SONY XG950 4K Ultra HD Akıllı TV

Akıllı televizyonlardan bahsederken SONY’yi anmamak elbette haksızlık olurdu. Televizyon teknolojisinin ilk çıktığı günden bugüne hala en iyi televizyon markası 2019 yılı listesinde kendine yer bulmayı başaran Sony XG950 modeliyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

LED teknolojiye sahip bir televizyon olmasına rağmen renk ve yayın kalitesi açısında yüksek bir performans sunan Sony XG950’nin rakiplerine nazaran dezavantajı daha düşük bir teknolojiye sahip olmasına rağmen fiyat olarak biraz yüksek olması. Ancak sağlamlığı ve kalitesi ile bu farkı kapatacak kadar iyi bir televizyon modeli olan Sony XG950, en iyi televizyon modelleri listemize girmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Özellikleri

Fiyat 10.699 TL
Ekran Boyutu 55 inç
Çözünürlük 3840 X 2160
Yenileme Hızı 120 Hz
Portlar 4 HDMI, 3 USB portu
Akıllı TV Yazılımı Android TV 8.0

Sony XG950 Al

PHİLİPS 803 OLED TV

OLED TV denildiğinde her ne kadar bu teknolojinin üretici LG markası da olsa teknolojinin çok başarılı uygulamalarından birini Philips 803 OLED TV’de görüyoruz.

Diğer OLED TV’lere benzer bir şekilde oldukça ince bir ekran kalınlığına sahip olan Philips 803 OLED TV, özellikle tasarımıyla dikkat çekiyor. Philips 803 OLED TV’de göz yoran kalın çerçevelerin olmaması televizyonu izlerken doğrudan ekrana bakmanızı daha iyi bir izleme deneyimi sunuyor.

Özellikler

Fiyat 11.499 TL
Ekran Boyutu 55 inç
Çözünürlük 3840 X 2160
Yenileme Hızı 60 Hz
Portlar 2 HDMI, 2 USB port
Akıllı TV Yazılımı Android TV 8.0

Philips 803 OLED TV al

LG 49UK6470 4K ULTRA HD LED Akıllı TV

Daha yüksek fiyatlı televizyonların ardından şimdi sırada en iyi fiyat performans televizyon çeşitlerinden bahsetmeye. Yukarıdaki televizyonlar belki de alanlarının en iyi özelliklere sahip ve en kaliteli televizyonları olabilir. Ancak fiyatları da o ölçüde yüksek. Bu üründen sonra ele alacağımız ürünleri ise en iyi fiyat performans akıllı televizyonlar olarak görebilirsiniz.

LG’nin daha makul bir bütçeyle satın alınabilecek ürünü olan 49UK6470PLC modeli LED özellikli bir ürün olmasına rağmen oldukça parlak renkler sunarak tatmin edici bir görüntü kalitesine ulaşmanızı sağlıyor.

Yüksek çözünürlüğü, akıllı TV özelliğini göstermesi ve LG kalitesi ile kesinlikle hiçbir sıkıntı yaşamadan tercih edilebilecek bir televizyon modeli. Yüksek özellikli ürünlerinde yer alan renk düzenleme motorunu bu modeline de entegre eden LG, birtakım akıllı TV yapay zekâ uygulamalarını 49UK6470PLC modelinde ortaya koyuyor.

Özellikler

Fiyat 3.299 TL
Ekran Boyutu 49 inç
Çözünürlük 3840 X 2160
Yenileme Hızı 60 Hz
Portlar 3 HDMI, 2 USB port
Akıllı TV Yazılımı webOS

LG 49UK6470 al

Samsung 49RU7100 4K Ultra HD Akıllı TV

Samsung’un en iyi fiyat performans televizyon modeli olarak 49RU7100’ı önerebiliriz. Samsung’un bu modeli özellikle hızı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir televizyon modeli. Yüksek çözünürlüğü ile QLED televizyonlar kadar olmasa da yine de parlak ve canlı renkleri yakalamanıza olanak tanıyor.

Samsung’un 2019 model televizyonlarından biri olan 49RU7100’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri ise bundan önceki Samsung modellerinde Apple işletim sistemine sahip olan telefonların televizyona bağlantısı için ek aparatlara ihtiyaç duyulurken 49RU7100 model televizyonda bu problemin çözülmüş olması. iPhone marka telefonunuzu pratik bir şekilde Samsung’un 49RU7100 model televizyonuna ufak bir ek ayar ile bağlayabiliyorsunuz.

Özellikler

Fiyat 4.499 TL
Ekran Boyutu 49 inç
Çözünürlük 3840 X 2160
Yenileme Hızı 60 Hz
Port 3 HDMI, 2 USB port
Akıllı TV yazılımı Samsung Smart TV

Samsung 49RU7100 al

AWOX U5600 STR 4K Ultra HD LED Akıllı TV

Şimdi sırada tam bir fiyat performans ürünü olan ve satış rakamları oldukça yüksek olan AWOX’un U5600 STR modeli var. Bu ürün listemizdeki en iyi fiyat performans televizyon modeli olma başarısını gösterdi.

Ürünün görüntü kalitesi beklenenden oldukça yüksek seviyede. Ancak tabi ki bir LG veya Samsung kalitesini beklememek gerekir. Bununla birlikte Awox’un diğer modellerine göre U5600 STR’yi en iyi görüntü kalitesine sahip model olarak görebiliriz.

Ürünün en büyük eksisi ise ses kalitesinin çok yüksek olmayışı. Bu ürüne daha iyi bir ses kalitesi beklentisi içerisindeydik. Ancak bir fiyat performans ürünü için ses kalitesinin de çok kötü olduğunu söylemek bu televizyona bir yerde haksızlık gibi olacaktır.

Ürünün bir diğer özelliği LG’nin IPS paneli kullanılıyor. Ancak bu panelin kullanılıyor olması tabi ki ürünün bir LG kalitesine sahip olduğu anlamına gelmemektedir.

Özellikler

Fiyat 2.788 TL
Ekran Boyutu 55 inç
Çözünürlük 3840 X 2160
Yenileme Hızı 60 Hz
Port 3 HDMI, 2 USB port
Akıllı TV Yazılımı Android 8.0

Awox U5600 STR Al

Ali Emre

En İyi Yedi Kurucusu at Seomoji
Teknoloji aşığı, okumaya ve araştırmaya her zaman vakti olan ve bunları paylaşmaktan keyif alan bir Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi. SEO uzmanlığı çalışmaları da var. Geleceğin IT departman müdürü 🙂
Ali Emre
Kategoriler: Teknoloji

Ali Emre

Teknoloji aşığı, okumaya ve araştırmaya her zaman vakti olan ve bunları paylaşmaktan keyif alan bir Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi. SEO uzmanlığı çalışmaları da var. Geleceğin IT departman müdürü :)

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir